LÁTKOVÁ KOŠILE

Materiál

Na látkovou košili můžeme použít bavlněné plátno, barchet, bavlněný nebo vlněný flanel nebo len. Často se používal červený vlněný flanel nebo nebarvený len, tyto látky dnes ale těžko seženete. Bavlna byla bílá nebo vzorovaná. Oblíbené jsou vzory s drobnými kytičkami, proužky, puntíky, kašmír nebo modrotisk. Vyhledávaná barva je modrá, protože se v přírodě modré barvivo téměř nevyskytuje.

Používají se tyto dva střihy:

PRACOVNÍ KOŠILE - typická pro období 1800 až 1860 SEDLOVÁ KOŠILE - novější - od roku 1820

PRACOVNÍ KOŠILE

Střih

Střih se skládá z těla, rukávů, manžet, límečku a zapínací lišty, případně klínků do podpaží. Košile má být dostatečně volná a rukávy široké, aby poskytovaly při práci pohodlí. Límeček je buď stojáček nebo polostojatý (ten je vyšší než stojáček a proto se v polovině ohrnuje dolů. Zapínací lišta musí být přiměřeně dlouhá podle počtu knoflíků. Knoflíky jsou perleťové, počet je různý - jeden až čtyři. Další dva jsou potřeba na manžety. Košile je delší, aby kryla boky, které nejsou chráněny legínami.

Jednotlivé díly

Měření

Tělo je vytvořeno z jednoho obdélníkového kusu. Délku naměříme od ramen pod zadek a vynásobíme dvěmi. Šířku určíme podle obvodu přes hruď. K tomuto objemu přidáme alespoň 30 cm a vydělíme dvěmi. Rukávy mají tvar čtverce nebo obdélníku. Délku měříme od ramene k zápěstí. Šířka rukávu je stejná jako délka nebo větší. Manžeta je obdélník široký asi 6 cm a dlouhý jako obvod zápěstí + 5 cm nebo dva obdélníky široké 3 cm a stejně dlouhé. Límeček je stejně široký jako manžeta, ale délka je obvod krku + 10 cm. Pokud je límeček polostojatý, pak šířku obdélníku zdvojnásobíme. Výstřih je úzký ovál s obvodem o 10 až 20 cm delším než límeček. Vpředu je výstřih trochu hlubší. Zapínací lišta je ze dvou obdélníků širokých 6 cm a dlouhých 13 až 35 cm. Klínky se použijí v případě užších rukávů, jsou to čtverce o straně asi 15 cm dlouhé.

Pracovní postup

Při stříhání látky nezapomeneme přidat 1 až 2 cm na švy. Nejdřív vypracujeme nejsložitější části.

Zapínání

Pod průkrčníkem vystříhneme rozparek o 3 až 4 cm kratší než jsou střižené obdélníky na lišty. Rozparek je široký jeden nebo více centimetrů. Širší rozparek umožní vytvoření ozdobného záhybu pod zapínáním. Dolní část rozparku obšijeme zpevňujícím stehem ve vzdálenosti 1 cm od okraje látky. Oba rohy rozparku šikmo nastříhneme až téměř k prošití. Zapínání se skládá ze dvou částí - vnější a vnitřní lišty. Lícem k líci našpendlíme okraj lišty k okraji rozparku, totéž provedeme i s druhou lištou. Pak prošijte každou lištu podél našpendlení asi 1 cm od okraje a to od rohu rozparku až k průkrčníku. Lišty podélně přehneme na polovinu a rozžehlíme. Potom je rozžehlíme ve švu a nakonec zahneme švové přídavky na nepřišité straně lišty a opět přežehlíme. Tento přežehlený okraj našpendlíme do rubu a přišijeme od rohu rozparku až k průkrčníku. Okraje látky se tak ukryly dovnitř lišty. Pravá lišta je u pánských košil vnitřní, proto její dolní konec protáhneme na rubovou stranu košile. Teď je čas vytvořit ozdobný záhyb. Obě lišty přiložíme přesně na sebe. Přebytek látky na těle košile složíme do jednoho nebo dvou záhybů a prostehujeme. Pak dolní okraj vnitřní lišty a dolní okraj rozparku položíme lícem na sebe a prošijeme. Odstříhneme přebytek látky lišty a společně s okrajem rozparku začistíme entlovacím stehem a sežehlíme dolů. Dolní konec levé lišty ohneme a přišpendlíme. Pak dolní část spodní lišty prošijeme přes všechny vrstvy látky ozdobným způsobem.

Límeček

Pokud šijeme z jednoho dílu, přehneme jej podélně napůl, aby byl naruby. Pak sešijeme na koncích, obrátíme nalíc a přežehlíme. Pokud šijeme ze dvou dílů, položíme je lícem na líc a sešijeme k sobě na koncích a na vnější straně. Pak límec obrátíme nalíc a přežehlíme. Tělo košile přeložíme a křídou si u průkrčníku označíme vrchol ramen a střed zad. Na límečku si označíme střed a místo, kde bude navazovat linie ramen. Na zadní část límečku připadá zhruba jeho třetina, zbytek přijde dopředu. Na průkrčníku vytvoříme záhyby nebo řasení (vyberte si jedno nebo druhé a dodržujte na celé košili) na třech místech: vpravo a vlevo od zapínání a vzadu. Záhyby musíme vyměřit a našpendlit. Řasení se dělá prošitím dlouhými stehy ve dvou řadách asi 1/2 cm od sebe, nitě na jedné straně látky pak povytáhneme, abychom dosáhli přiměřeného nařasení. Cílem je shodný obvod průkrčníku a délka límečku. Podle značek přišpendlíme vnější stranu límečku na lícovou stranu těla košile. Konce límečku přišpendlíme na zapínací lišty. Pak došpendlíme v mezerách. Nešetříme špendlíky, aby látka při šití neutíkala. Prošijeme a okraje zažehlíme dovnitř límečku. Nepřišitý okraj límečku také zahneme dovnitř a přežehlíme. Přichytíme špendlíky a prošijeme.

Rukávy

Manžety si předšijeme stejným způsobem jako límeček. Na rukávech vytvoříme záhyby nebo řasení v ramenou a okolo zápěstí. U zápěstí nám musí vyjít rozměr odpovídající délce manžety. Do podpaží rukávu všijeme dvě sousedící strany klínku. Téměř celý rukáv sešijeme, vynecháme jen asi deseticentimetrový rozparek u zápěstí. Rozparek začistíme zahnutím okraje látky a prošitím rovným stehem. Manžetu přišijeme k rukávu stejným způsobem, jako jsme přišívali límeček. Rukávy pečlivě přišpendlíme k tělu košile, začneme od ramene, aby nám rukáv vyšel souměrný.

Dokončení

Sešijeme švy od podpaží k dolnímu okraji košile. Zahneme dolní okraj košile a prošijeme rovným stehem. Nakonec začistíme entlovacím stehem všechny okraje látky, které by se mohly třepit. Přišijeme knoflíky a vyšijeme knoflíkové dírky. Dírka u krku musí být vodorovná, aby se knoflík nerozepínal sám od sebe. Pro manžety platí totéž.

Hotová košile

SEDLOVÁ KOŠILE - rozdíly oproti pracovní košili

Jednotlivé díly

Střih

Tělo košile je tvořeno předním a zadním dílem.

Měření

Přední díl je o 5 cm kratší než je výsledná délka košile. Zadní díl je naopak o 5 cm delší než délka košile. Linie ramen tedy probíhá 5 cm od horního konce zadního dílu. Změříme si obvod hrudi a vydělíme dvěmi. Přičtením 10 cm získáme šířku zadního dílu košile, přičtením 20 až 30 cm získáme šířku předního dílu. Obvod průkrčníku o 3 cm menší než délka límečku.

Pracovní postup

Řasení nebo záhyby nejsou u límečku, ale v ramenních švech. Zadní a přední díl k sobě přišpendlíme u průkrčníku a na koncích dílů u ramen. Vypracujeme záhyby nebo řasení na předním díle tak, aby rozměr souhlasil se zadním dílem. Další postup práce je stejný jako u pracovní košile.

Tiwahewin

Zpět