Mokasíny s měkkou podrážkou z jednoho kusu

Tento druh indiánské obuvi pochází od Irokézů z oblasti Velkých jezer a pokud se týká pracnosti pro začátečníky v  boru výroby indiánských replik, patří mezi nejednodušší typ mokasínů. Je charakteristický univerzální špičkou, která nerozlišuje pravou a levou nohu.

Nejprve si zhotovíme střih podle vzoru na obr. A. Vzdálenost mezi 1x a 2x by měla odpovídat obvodu nártu. Vzdálenost od došlápnutí paty (bod a) a začátkem záložky 4 (bod b) by měla činit jeden palec (tedy zhruba 2,5cm). A konečně vzdálenost od palce (bod c) k bodu d je přibližně 1,5 palce, tj. kolem 4cm. Takto nakreslený střih položíme na další kůži a obojí vystřihneme.

Nyní přeložíme vystřiženou kůži podle centrální osy směr špička-pata a začneme sešívat od spoje bodu 1x a 2x (nejlépe navoskovanou lněnou nití nebo ševcovskou dratví) nabíraným stehem 3mm vzdálenými vpichy obě linie 1 a 2 až k bodu e. Pak sešíváme část paty, tedy okraje 3 a 3x tak, aby záložka 4 se ocitla uvnitř mokasíny. Když se mokasína posléze obrátí naruby, ocitne se záložka venku. Tato záložka se někdy přišívala k zadní straně mokasín.

Nakonec připevníme tkanici dlouhou alespoň 30cm do sešívky bodů 1x a 2x. Když si obuv navlékneme na nohu, zabráníme jejímu vyzutí podvléknutím tkanice pod záložkami 5 a 5x a uvázáním nad patou.

Tatanka Inyanke

Zpět