Jsme občanské sdružení Indian Corral Westerners International z.s., a sdružujeme příznivce kultur amerických indiánů v České republice.

Náš spolek vznikl již v roce 1990, ale jeho počátky sahají až do osmdesátých let.

Patříme do celosvětové organizace Westerners International se sídlem v Oklahomě v USA.

Naší hlavní činností je pořádání táboření po vzoru severoamerických indiánských etnik, vzdělávacích aktivit (workshopů, přednášek, výstav) a moderních tanečních a hudebních slavností powwow.

Náš zájem zahrnuje jak studium dávné historie, tak i sledujeme současnou situaci původních etnik hlavně Severní Ameriky.

Naší činností chceme i vyvrátit některé z historických omylů či předsudků veřejnosti a občas i angažovaně podpořit některé snahy rodilých indiánů.

Uvědomujeme si, že nejsme indiáni. Jsme jen pokorní obdivovatelé jejich způsobu života i pohledu na svět, a trpěliví hledači polozapomenutých souvislostí.

Při svých teoretických i praktických činnostech se snažíme postihnout materiální i duchovní stránky našich vzorů.

Svým členům pak poskytujeme maximální servis k umožnění náplně této naší činnosti.

Naše cesta je obtížná, svérázná, ale i inspirující a obohacující, a proto na ní jdeme společně.

 

Táboření

Naše táboření jsou specifická. Základní myšlenka našich „venkovních aktivit“ je prostá – co nejvíce se přiblížit životu původních obyvatel Severní Ameriky 18. a 19. století. Mnoho našich členů se k tomu dokonce přibližuje stylem tzv. living history (oživlé historie).

Zřeknutím se všech „civilizačních vymožeností“ se alespoň na pár dní v roce přenášíme do jiné doby, hledíme na svět kolem sebe poněkud jinýma očima. Očima primitivních technologií, blízkého kontaktu s přírodou i mezi sebou navzájem.

Za úrovní našich táborů se skrývají léta práce a učení, neboť „stylové“ táboření vyžaduje jak teoretické, tak praktické znalostí a vědomostí.

Při troše trpělivosti a pokory ho však zvládne každý!

Zážitek z táboření pak stojí za vynaloženou námahu!

 

Powwow

Powwow je taneční a hudební slavnost původních obyvatel Severní Ameriky. Je jednou z živoucích tradic indiánských národů, která navazuje na odkaz předchozích generací, ale zároveň se intenzivně vyvíjí a vstřebává do sebe mnoho vlivů ze současné doby. Mezi dnešními indiánskými komunitami jsou powwow velice oblíbená a mají velký společenský význam.

Na powwow se setkávají rodiny a veřejně tu oslavují důležité životní události svých bližních obřady rozdávání. Hlavně se ale zpívá, bubnuje a tančí.

My jsme se inspirovali touto formou soudobé indiánské slavnosti a powwow v České republice pořádáme již od roku 1996. Naše CZECH POWWOW patří k největším a nejtradičnějším v Evropě. Každoročně je navštěvuje mnoho tanečníků, tanečnic a zpěváků z různých zemí.

Více informaci se dozvíte na naší webové stránce www.powwow.cz.

Přijďte se podívat a zatančit si!

 

Vzdělávání

Žijeme v době takřka neomezených informačních možností. Proto otázku „jak a kde se k informacím dostat“ rychle nahrazuje otázka „jak se v informační záplavě vyznat“. Jak od sebe odlišit informace hodnotné od informací nedůležitých, ba dokonce zavádějících. Snažíme se svým členům tento nelehký úkol usnadnit.

Pořádáme přednášky i víkendové workshopy, ve kterých je možné se pod vedením zkušených instruktorů prakticky seznámit se základními dovednostmi a taji indiánských řemesel.

 Zpřístupňujeme vlastní bohatě vybavenou odbornou knihovnu, občas uspořádáme výstavu replik předmětů z 19. století nebo organizujeme společné expedice po muzeích s originálními indiánskými artefakty.

Dalším, a to velmi významným, zdrojem vědomostí je naším sdružením vydávaný čtvrtletník Poselství světa v kruhu. V tomto časopise naleznete mnoho zajímavých informací jak z euroindiánského dění u nás, tak z historie a současnosti původních obyvatel Ameriky.