Velikonoční brigáda Osídlení Nové louky:

Na první jarní den jsme se ženou navštívili naše budoucí tábořiště a setkali se lesníky a farmářem,který vlastní druhou polovinu louky. Setkání považuji za podařené, jak hajný z městského lesa i ten ze státního lesa tak farmář jsou příjemní chlapíci a určitě spolu budeme vycházet. Řeč byla hlavně o probíhající těžbě v lokalitě a s tím spojeném poškození louky. Na místě se ve velkém těží kůrovcová kalamita, mnohem více, než vloni a předloni, kdy jsme louku kupovali. Kdo si lokalitu nestihl prohlédnout před těžbou, bude muset teď zapojit velkou dávku fantazie aby si uměl představit, že zde budeme jednou tábořit – místo je hodně zasažené. Ale s tím jsme počítali a s tím jsme do toho šli.

Příjezdová cesta od silnice na Stříbro je s opatrností sjízdná, ta horem od Křínova až na poslední padák také.

Na louce teď rozhodně není kde postavit stan- je celá rozježděná, leží tam stovky kubíků dřeva, louka je pokrytá zbytky dřeva, potok se vylil z koryta zaneseného větvemi a teče přes ni. Jediné téměř nedotčené místo je při ústí Týneckého do Kosího potoka, kde smrky nerostou a tam je asi půlhektarový plácek po léta nesečené stařiny. To místo je naší nadějí na menší táboření v brzké době. Je třeba ale několikrát zmulčovat, zhrabat hrboly aby se tam vešlo pár týpí. Díky podmáčení od vylitého potoka nemůžeme na to sjednat traktor, bude to náplní velikonoční brigády. Můžeme také vytahat větve po těžbě aby nezarostly travou dřív než dojde k ukončení těžby a rekultivaci porostu. Městské lesy už mají hotovo a hajný slíbil, že během měsíce dřevo odvezou a zahladí po sobě stopy uvláčením porostu. Státní lesy ale budou těžit ještě cca do konce léta a pokud dodrží slovo a po sobě také uvláčí, porost by se na sezonu 2024 mohl vzpamatovat. Týpiové tyče – přímo u louky je usychající porost slabých stromů vhodných pro nás a hajný nám jako kompenzaci nabídl, že si můžeme zdarma natěžit kolik zvládneme čehokoliv. Co nevezmeme my, semele v létě harvestor a pak budeme tyče i palivo v okolí shánět hůř. Takže další náplň brigády. Čeká nás dost práce. Kdo může vzít nějakou techniku na srovnání staré trávy, dejte mi prosím vědět ( máme mulčovač, hodily by se ruce s železnými hráběmi a pokud máte někdo traktůrek schopný tahat brány, nebo dokonce válec, bylo by to super) Jinak samozřejmě motorové pily a vybavení na těžbu tyčí, to bude potřeba ve velké míře.

Zatím se o louku sarám já a David Máša, to ale vzhledem ke vzdálenosti není praktické. Corral tedy vyhlašuje „výběrové řízení“ na správce louky, tedy člověka, který místo vezme za své a bude mít pro příště dohled a hlavní slovo v plánování budování tábořiště, domluvy s hajnýma a podobně. Zařídí druhé mulčování stařiny v létě a zkontroluje, jestli těžba probíhá dle dohody. Nehlašte se prosím všichni 🙂

Končím slovy, jaká zazněla už na mnohých pozvánkách na naše akce – jaké si to uděláme, takové to budem mít. A pěkné místo k táboření chceme všichni.

Sapazi

Šiřte mezi přáteli táborníky a hlavně – přijeďte! Pokud Novou louku zabydlíme, bude tam v květnu možné uskutečnit táboření Nanečisto, příští rok Společný letní tábor a tábořiště bude otevřené i pro soukromé táboření členů spolku.