Poznámka: Následující text by u nezasvěcených mohl vyvolat dojem, že na táborech IC panuje železný režim podpořený psaným zákoníkem. Nic není vzdálenějšího pravdě. Většina členů tuto psanou podobu nezná, aniž by jim chyběla. Táborový řád jen (poněkud násilnými slovy) shrnuje podmínky vzájemné dohody, která slouží k tomu, aby si tábor udržel podmanivou atmosféru indiánských dob. Tak či tak, doporučujeme účastníkům táborů se s Řádem seznámit

Táborový řád

Rada Indian Corralu Westerners International z.s. (dále jen IC), v souladu se svými stanovami, schválila tento táborový řád platný pro všechna táboření pořádaná IC. 

1. Společných táboření se zúčastňuje každý na vlastní zodpovědnost, za děti a mladistvé zodpovídají rodiče nebo jejich zákonní zástupci.

2. Každý účastník táboření je povinen dodržovat ustanovení tohoto Táborového řádu a podřídit se pravidlům v něm uvedeným. Závažná porušení Táborového řádu mohou vést k vykázání účastníka z daného táboření.

3. Účast nečlenů IC na táboření je možná pouze s garancí některého člena IC nebo organizátora táboření, který dohlíží na chování a dodržování Táborového řádu ze strany nečlena. Za případné porušení Táborového řádu nese odpovědnost osoba, která jej porušila.

4. Za chod tábora je zodpovědný jeho pořadatel (IC), případně jím stanovená kompetentní osoba – náčelník tábora, případně táborová rada.

5. Po příjezdu na táboření se každý jednotlivec ohlásí u náčelníka tábora. Za skupiny nebo rodiny to může provést hromadně jejich zástupce. Tato osoba se současně u náčelníka tábora informuje na místo pro postavení svého stanu (stanů) či přístřešku (přístřešků), a toto místo po ukončení táboření uvede do původního stavu, tj. do stavu před zahájením táboření (zakrytí ohniště drnem, uklizení donesených kamenů, palivového dřeva, odpadu apod.).

6. Tábor začíná oficiálním zahájením a končí posledním dnem uvedeným v pozvánce.

7. Náčelník tábora může některé body plnění táborového řádu vyžadovat na tábořišti i mimo dobu konání tábora, pokud tato doba přímo navazuje na termín tábora a je kompetentní osobou předem oznámena.

8. Při oficiálním zahájení budou účastníci seznámeni s podmínkami táboření na daném tábořišti, zejména s užíváním pitné vody, získáváním dřeva, s vymezenými místy pro praní a mytí nádobí, pro koupání, pro uskladňování potravin a pro vykonávání hygienických potřeb.

9. Způsob nakládání s odpady bude stanoven při oficiálním zahájení. Každý zodpovídá za likvidaci jím vytvořeného odpadu. Odpad organického původu lze zlikvidovat na tábořišti, např. v odpadních jamách, ostatní odpad si každý po ukončení táboření nebo odjezdu z tábořiště odváží s sebou.

10. Při praní a mytí je zakázáno používat saponátové přípravky s výjimkou mýdla a zubní pasty. Tyto činnosti je třeba vykonávat tak, aby bylo minimalizováno znečištění povrchové vody.

11. Po zahájení táboření je zakázán vjezd vozidel na tábořiště a používání motorových pil v jeho dosahu.

12. Táboření probíhá ve stylu Severní Ameriky do roku 1890.

13. Na tábořišti je zakázáno viditelně používat civilní oblečení a předměty. Zejména se jedná o hygienické potřeby, nádoby na vodu, plastové tašky, moderní filtrové cigarety apod. Převlékání do současného oděvu, např. při cestách na nákupy, bude probíhat mimo prostor tábořiště.

14. Vnitřní prostor stanů a přístřešků a jejich zařízení je soukromou věcí každého účastníka táboření. V případě použití nestylových předmětů v rámci jejich interiérů musí zůstat tyto předměty uvnitř a nesmí být během táboření patrné z veřejně užívaného prostoru. V otevřených přístřešcích bude viditelné používání nestylových předmětů vyloučeno. Vyndávání nestylových předmětů na táborové prostranství, sušení igelitů apod., je nepřípustné.

15. Používání fotoaparátů či mobilních telefonů bude v maximální možné míře diskrétní a bude prováděno s respektem vůči tábořícím osobám (např. vypnuté vyzvánění, hovory pouze mimo tábořiště).

16. Střelné zbraně mohou být drženy a používány pouze v souladu se zákonem o zbraních a vždy tak, aby nedošlo k újmě na majetku, zdraví či životech osob. O možnosti používání střelných zbraní na tábořišti se jejich vlastníci budou předem informovat u náčelníka tábora či táborové policie.

17. Za psy, koně a jiná zvířata na tábořišti odpovídá jejich vlastník nebo osoba, které byla tato zvířata po dobu táboření svěřena do péče. Tato osoba zodpovídá za to, aby přítomností zvířat na tábořišti nebyla způsobena újma na majetku, zdraví či životech osob. Přítomnost zvířat na tábořišti bude v souladu s veterinárními předpisy.

18. K dohledu nad dodržováním Táborového řádu může náčelník tábora, ev. táborová rada, pokud bude zřízena, určit táborovou policii. Účastníci táboření s ní budou seznámeni při oficiálním zahájení. Táborová policie je též oprávněna spolupodílet se na zabezpečování chodu tábora.

19. Účastníci táboření jsou povinni uposlechnout pokynů členů táborové policie. Neuposlechnutí bude posuzováno jako závažný přestupek, který může být potrestán až vykázáním účastníka z daného táboření. V případě sporu mezi účastníkem táboření a táborovou policií rozhoduje náčelník tábora, ev. táborová rada, pokud bude zřízena.

20. Porušení Táborového řádu se bude trestat zejména přidělením pracovních úkolů ve všeobecný prospěch, o jejichž druhu a rozsahu na místě rozhodne táborová policie. O závažnějších přestupcích, které mohou mít za následek vykázání účastníka z daného táboření, rozhodne náčelník tábora, ev. táborová rada, pokud bude zřízena.

Tato směrnice byla schválena Radou IC dne 18. 9. 2022